Řidičák na motorku? A jak vlastně?

07.07.2016 | Autor: redakce

„Až budu velký, budu mít motorku!“ slýcháváme často od našich ratolestí. Poté sledujeme, jak se přes odrážedlo dostávají ke kolu, a pak nastává ta chvíle, kdy opět oznámí, že chtějí mít řidičák na motorku. A jak to tedy je? Od kdy a jakou motorku vlastně můžeme řídit?

Téměř každý muž by pravděpodobně protočil oči a zamumlal něco ve smyslu: „To je snad jasný.“, jenže ono to až tak jasné častokrát nebývá. Mnoho lidí nemá skutečně ani ponětí, jaké skupiny řidičského oprávnění na motorku existují, a už vůbec ne, jaké jsou podmínky pro jeho získání.

Skupiny pro získání řidičského oprávnění na motorku jsou standardně čtyři

AM – Do této skupiny spadají malé motocykly nebo mopedy, které dosahují maximální rychlosti 45 km/h. Oprávnění na tyto malé motocykly si může udělat každý, komu již bylo 15 let. Tento druh řidičského oprávnění získává také každý, kdo je držitelem oprávnění na auto, a to přesně skupiny B2.

A1 – Do této skupiny spadají maličko silnější motocykly s objemem do 125 ccm a výkonem do 11 kW. Na tuto skupinu je potřeba dosáhnout věku 16 let.

A2 – Do této skupiny spadají motocykly s výkonem od 25 kW – 35 kW. Ucházet se o tento typ řidičského oprávnění může každý, kdo dosáhl 18 let.

A – Tato poslední skupina již žádná omezení, co se výkonu týče, nemá. Za běžných okolností je potřeba k získání tohoto oprávnění dovršit 24 let.

Pokud by však tuto skupinu chtěl i člověk mladší 24 let, jsou tu dvě možnosti, jak jej získat. První z nich je, že žadatel je starší 21 let. Toto oprávnění však bude platit jen na tříkolová motorová vozidla a teprve po dovršení 24 let nabyde plné platnosti. Druhou možností je udělat si toto oprávnění již ve 20 letech. K tomu je však zapotřebí být minimálně dva roky držitelem oprávnění předchozí skupiny, tedy A2.

Výuka je stejně jako u řidičského oprávnění rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část čítá okolo 9 hodin a student se naučí vše o předpisech provozu vozidla, jeho údržbě a ovládání, něco málo z teorie zásad bezpečné jízdy a v neposlední řadě i něco z první pomoci. Praktická část potom čítá zhruba 20 hodin, které musí student odjezdit, jinak by nebyl připuštěn ke skládání závěrečné zkoušky.

Řidičské oprávnění na motorku není problém zařídit v každé autoškole, která vás napadne. Cenami se liší stejně jako u řidičského oprávnění na auto, ale je dobré mít na paměti, že pokud jsme už někde řidičské oprávnění na motorku nebo auto dělali, je dobré se vrátit k té samé autoškole. Mnoho z nich totiž poskytuje slevy či jiné výhody těm studentům, kteří se k nim vrátí.

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

Poslední inzeráty

Yamaha XV 1100 Virago

Prodám Yamahu xv 1100 virago. Originál kilometry mohu doložit certifikátem Dekra. Cestovní plexisklo Puig, kožená rolka a brašny. Moto má pohon kardanem a integrovaný…

Zobrazit detail

Jawa 50/550 Pionýr

Prodám Jawa 550-pařez, kdysi předělaná z Jawa 555. Velmi dobrý stav, spousta náhradních dílů k tomu -viz foto. Pojízdná a vše funguje. Od r. 2001 mimo provoz. Dobový TP –…

Zobrazit detail

Piaggio Bravo 50

Ojetá Tříkolka Piaggio Ape 50 Furgon, v dobrém stavu, najeto 39 000 km, pravidelně servisovaný, 4 rychlosti do předu a 4 do zadu, oddělené mazání, VIN: ZAPC8000000112792,…

Zobrazit detail

Kymco K-XCT 300i

Prodám motcykl Kymco XCT300i .R.V.2013, najeto 16700km, výborný stav, bílá barva, české doklady, dovoz Itálie.Tel.605118096

Zobrazit detail

Yamaha YZF-R1

Motocykl v TOP stavu! Jsem druhý majitel od roku 2013, dovoz Itálie, koncovky arrow, led blinkry, kryt zadního sedla, originál držák RZ, nové svíčky, KN filtr, nová řetězovka…

Zobrazit detail

Zobrazit více inzerátů

MENU

© 2015 ojetemoto.cz, inzerce motorek, čtyřkolek a motopříslušenství po České republice
Kontakt: info(zavináč)ojetemoto.cz
Provozovatel: Kamil Štajgl, Hoštejn 94, 789 01 Zábřeh
IČ: 75489708

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK