Řidičák na motorku? A jak vlastně?

07.07.2016 | Autor: redakce

„Až budu velký, budu mít motorku!“ slýcháváme často od našich ratolestí. Poté sledujeme, jak se přes odrážedlo dostávají ke kolu, a pak nastává ta chvíle, kdy opět oznámí, že chtějí mít řidičák na motorku. A jak to tedy je? Od kdy a jakou motorku vlastně můžeme řídit?

Téměř každý muž by pravděpodobně protočil oči a zamumlal něco ve smyslu: „To je snad jasný.“, jenže ono to až tak jasné častokrát nebývá. Mnoho lidí nemá skutečně ani ponětí, jaké skupiny řidičského oprávnění na motorku existují, a už vůbec ne, jaké jsou podmínky pro jeho získání.

Skupiny pro získání řidičského oprávnění na motorku jsou standardně čtyři

AM – Do této skupiny spadají malé motocykly nebo mopedy, které dosahují maximální rychlosti 45 km/h. Oprávnění na tyto malé motocykly si může udělat každý, komu již bylo 15 let. Tento druh řidičského oprávnění získává také každý, kdo je držitelem oprávnění na auto, a to přesně skupiny B2.

A1 – Do této skupiny spadají maličko silnější motocykly s objemem do 125 ccm a výkonem do 11 kW. Na tuto skupinu je potřeba dosáhnout věku 16 let.

A2 – Do této skupiny spadají motocykly s výkonem od 25 kW – 35 kW. Ucházet se o tento typ řidičského oprávnění může každý, kdo dosáhl 18 let.

A – Tato poslední skupina již žádná omezení, co se výkonu týče, nemá. Za běžných okolností je potřeba k získání tohoto oprávnění dovršit 24 let.

Pokud by však tuto skupinu chtěl i člověk mladší 24 let, jsou tu dvě možnosti, jak jej získat. První z nich je, že žadatel je starší 21 let. Toto oprávnění však bude platit jen na tříkolová motorová vozidla a teprve po dovršení 24 let nabyde plné platnosti. Druhou možností je udělat si toto oprávnění již ve 20 letech. K tomu je však zapotřebí být minimálně dva roky držitelem oprávnění předchozí skupiny, tedy A2.

Výuka je stejně jako u řidičského oprávnění rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část čítá okolo 9 hodin a student se naučí vše o předpisech provozu vozidla, jeho údržbě a ovládání, něco málo z teorie zásad bezpečné jízdy a v neposlední řadě i něco z první pomoci. Praktická část potom čítá zhruba 20 hodin, které musí student odjezdit, jinak by nebyl připuštěn ke skládání závěrečné zkoušky.

Řidičské oprávnění na motorku není problém zařídit v každé autoškole, která vás napadne. Cenami se liší stejně jako u řidičského oprávnění na auto, ale je dobré mít na paměti, že pokud jsme už někde řidičské oprávnění na motorku nebo auto dělali, je dobré se vrátit k té samé autoškole. Mnoho z nich totiž poskytuje slevy či jiné výhody těm studentům, kteří se k nim vrátí.

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

Poslední inzeráty

Cagiva Navigator 1000

Prodávám Cagivu Navigátora. Nová STK, nový olej, nové přední destičky Brembo. Na motorce je vyšší plexy, + origo, padací rám, zásuvka, 2x klíče. K motorce přidám tři kufry,…

Zobrazit detail

Honda XL 1000V Varadero

Prodám hondu varadero xl 1000. Rok v. 2007 najeto 40000 km .Padací rámy ukazatel rychlosti automatické mazání řetězu, nová silná baterie.Technická do konce srpna 2019. Nutné…

Zobrazit detail

Honda @125

Prodám motocykl Honda cbf 125. Motocykl v top stavu, koupeno v ČR, rok 2017, ještě v záruce. První majitel servisní knížka, najeto 2700 km. NIKDY BOURANÝ!!!!!! V ceně…

Zobrazit detail

Aprilia Amico

Zobrazit detail

Honda VFR 1200F

Motorka v excelentním stavu , nikdy nebyla ani padla ze stojanku, servis pouze Honda , doplňky za téměř 100 tis. Orig. Vyfuk a řídítka mám , motorku jsem si za posledních 6…

Zobrazit detail

Zobrazit více inzerátů

MENU

© 2015 ojetemoto.cz, inzerce motorek, čtyřkolek a motopříslušenství po České republice
Kontakt: info(zavináč)ojetemoto.cz
Provozovatel: Kamil Štajgl, Hoštejn 94, 789 01 Zábřeh
IČ: 75489708

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK