Řidičák na motorku? A jak vlastně?

07.07.2016 | Autor: redakce

„Až budu velký, budu mít motorku!“ slýcháváme často od našich ratolestí. Poté sledujeme, jak se přes odrážedlo dostávají ke kolu, a pak nastává ta chvíle, kdy opět oznámí, že chtějí mít řidičák na motorku. A jak to tedy je? Od kdy a jakou motorku vlastně můžeme řídit?

Téměř každý muž by pravděpodobně protočil oči a zamumlal něco ve smyslu: „To je snad jasný.“, jenže ono to až tak jasné častokrát nebývá. Mnoho lidí nemá skutečně ani ponětí, jaké skupiny řidičského oprávnění na motorku existují, a už vůbec ne, jaké jsou podmínky pro jeho získání.

Skupiny pro získání řidičského oprávnění na motorku jsou standardně čtyři

AM – Do této skupiny spadají malé motocykly nebo mopedy, které dosahují maximální rychlosti 45 km/h. Oprávnění na tyto malé motocykly si může udělat každý, komu již bylo 15 let. Tento druh řidičského oprávnění získává také každý, kdo je držitelem oprávnění na auto, a to přesně skupiny B2.

A1 – Do této skupiny spadají maličko silnější motocykly s objemem do 125 ccm a výkonem do 11 kW. Na tuto skupinu je potřeba dosáhnout věku 16 let.

A2 – Do této skupiny spadají motocykly s výkonem od 25 kW – 35 kW. Ucházet se o tento typ řidičského oprávnění může každý, kdo dosáhl 18 let.

A – Tato poslední skupina již žádná omezení, co se výkonu týče, nemá. Za běžných okolností je potřeba k získání tohoto oprávnění dovršit 24 let.

Pokud by však tuto skupinu chtěl i člověk mladší 24 let, jsou tu dvě možnosti, jak jej získat. První z nich je, že žadatel je starší 21 let. Toto oprávnění však bude platit jen na tříkolová motorová vozidla a teprve po dovršení 24 let nabyde plné platnosti. Druhou možností je udělat si toto oprávnění již ve 20 letech. K tomu je však zapotřebí být minimálně dva roky držitelem oprávnění předchozí skupiny, tedy A2.

Výuka je stejně jako u řidičského oprávnění rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část čítá okolo 9 hodin a student se naučí vše o předpisech provozu vozidla, jeho údržbě a ovládání, něco málo z teorie zásad bezpečné jízdy a v neposlední řadě i něco z první pomoci. Praktická část potom čítá zhruba 20 hodin, které musí student odjezdit, jinak by nebyl připuštěn ke skládání závěrečné zkoušky.

Řidičské oprávnění na motorku není problém zařídit v každé autoškole, která vás napadne. Cenami se liší stejně jako u řidičského oprávnění na auto, ale je dobré mít na paměti, že pokud jsme už někde řidičské oprávnění na motorku nebo auto dělali, je dobré se vrátit k té samé autoškole. Mnoho z nich totiž poskytuje slevy či jiné výhody těm studentům, kteří se k nim vrátí.

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

Poslední inzeráty

Yamaha XT 660Z Tenere

Prodám Yamaha xt 660 z tenere rok výroby 2010 najeto 48 263 km, STK do 27.11 2021, pravidelný servis, zásuvka 12V + 2x USB, vyhřívané rukojetí, mřížka předního světla,…

Zobrazit detail

Malaguti Madison 250

Skútr je v TOP stavu po prvním majiteli s původem ČR. Najeto cca: 32000km (stále v provozu) Rok výroby: 2007 Výkon: 16,2kW Skútr je dovybaven originálním kufrem s opěrkou…

Zobrazit detail

Honda NC 700X

Prodám pěknou motorku stav zánovní bez nutných investic vybavenoů i na delší cestovaní.

Zobrazit detail

Yamaha MT-07

Prodám Yamaha MT-07 r.v. 2017 v super stavu, najeto 15800 km. Kupované a servisované v k2moto. Moto v záruce. 3x klíč, servisní knížka, první majitel. Doplňková výbava: -…

Zobrazit detail

Yamaha XV 1100 Virago

Prodám Yamahu xv 1100 virago. Originál kilometry mohu doložit certifikátem Dekra. Cestovní plexisklo Puig, kožená rolka a brašny. Moto má pohon kardanem a integrovaný…

Zobrazit detail

Zobrazit více inzerátů

MENU

© 2015 ojetemoto.cz, inzerce motorek, čtyřkolek a motopříslušenství po České republice
Kontakt: info(zavináč)ojetemoto.cz
Provozovatel: Kamil Štajgl, Hoštejn 94, 789 01 Zábřeh
IČ: 75489708

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK