Jak připravit motorku na sezonu

20.03.2017 | Autor: redakce

Je to nejočekávanější období každého motorkáře. S prvními jarními paprsky roste chuť oprášit prach z motorky a konečně vyrazit na silnice. Než tak učiníte, je nutné motorku "odzimovat" a připravit jí na první kilometry. Na co se tedy zaměřit?

Nejdůležitější součást motorky - motor

U motoru je nutné zkontrolovat hned několik věcí. Pokud jste přes zimu nevyndali baterii, podívejte se na její stav a případně jí dobijte. Dále prohlednéme vzduchový filtr. Podle stavu ho buď vyfoukáme vzduchem a nebo rovnou koupíme nový. Přes zimu se v motoru nenechává olej, pokud jste ho nevypustili, zjistěte, zda jej máte dolitý do požadované rysky, případně dolijte. Pokud budete pečliví, můžete ho vypustit a dopřát motoru zcela nový. V neposlední řadě se také zaměřte na svíčku a kabely, zda také nepotřebují renovaci či výměnu. Pokud jde o větší servisní zásahy, kdy máte daný interval výměny náplní, svěřte motorku do rukou odborníkům. U nich si rovnou nechte zkontrolovat i vůli ventilů.

Stav pneumatik

Bez kvalitních pneumatik do nové sezony rozhodně nevyjíždějte. Zkontrolujte, zda hustota v pneumatice odpovídá normě a nedošlo k popraskání povrchu. Velmi zásadní věcí je změřit hloubku dezénu na pneumatikách. Pokud by byly gumy až moc sjeté a dezén neodpovídal, mohlo by se to na začátku sezony pěkně vymstít při první silniční kontrole. Přední kolo by mělo být natlakováno na 220kpa/2,2 baru a zadní na 250 kpa/2,5 baru, případně foukejte pneu dle instrukcí výrobce. Nedoporučujeme používat nekvalitní a příliš levné pneumatiky z Číny.

Brzdový systém

Z úhlu bezpečnosti jsou nejdůležitější brzdy. U nich hlavně zkontrolujeme brzdové destičky a kotouče, které bývají po zimě zanesené. V tomto případě je vyčistíme prostřewdky k tomu určenými. Nezapomeňte ani na kontrolu brzdové kapaliny, případně její dolití.

Řetěz

Nesprávně seřízený řetěz by vám při jízdě mohl nadělat neplechu. V jeho případě je důležitá i samotná péče, tedy nejdříve ho speciální sadou vyčístíme a poté ošetříme sprejem pro dobré mazání. Pokud by byly zuby opotřebované nebo by se vám zdál celkově příliš vytahaný, kupte nový.

Celkový zevnějšek motorky

Co by to bylo za motorku, kdyby na první pohled nevypadala hezky, že? Začneme nejrpve kontrolou a dotažením všech šroubků a úchytů kapotáže. Následně plasty umyjeme a naneseme speciální emulzi na čištění a ošetření.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Než vyrazíte na silnice, dejte si do pořádku i povinnou výbavu. V té nesmí chybět motolékárnička (pozor na její expiraci), dále náhradní pojistky a žárovky, nářadí a reflexní vestu.

Přejeme šťastné kilometry bez nehod!!

 

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

Poslední inzeráty

Yamaha XT 660Z Tenere

Prodám Yamaha xt 660 z tenere rok výroby 2010 najeto 48 263 km, STK do 27.11 2021, pravidelný servis, zásuvka 12V + 2x USB, vyhřívané rukojetí, mřížka předního světla,…

Zobrazit detail

Malaguti Madison 250

Skútr je v TOP stavu po prvním majiteli s původem ČR. Najeto cca: 32000km (stále v provozu) Rok výroby: 2007 Výkon: 16,2kW Skútr je dovybaven originálním kufrem s opěrkou…

Zobrazit detail

Honda NC 700X

Prodám pěknou motorku stav zánovní bez nutných investic vybavenoů i na delší cestovaní.

Zobrazit detail

Yamaha MT-07

Prodám Yamaha MT-07 r.v. 2017 v super stavu, najeto 15800 km. Kupované a servisované v k2moto. Moto v záruce. 3x klíč, servisní knížka, první majitel. Doplňková výbava: -…

Zobrazit detail

Yamaha XV 1100 Virago

Prodám Yamahu xv 1100 virago. Originál kilometry mohu doložit certifikátem Dekra. Cestovní plexisklo Puig, kožená rolka a brašny. Moto má pohon kardanem a integrovaný…

Zobrazit detail

Zobrazit více inzerátů

MENU

© 2015 ojetemoto.cz, inzerce motorek, čtyřkolek a motopříslušenství po České republice
Kontakt: info(zavináč)ojetemoto.cz
Provozovatel: Kamil Štajgl, Hoštejn 94, 789 01 Zábřeh
IČ: 75489708